امنیت و اعتماد گردشگران در شهرهای ساحلی

امنیت و اعتماد گردشگران در شهرهای ساحلی

  • مجله چتراتا
172

انسان ها همواره برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح خود و همچنین برای برآوردن نیازها روحی و فردی نیاز به محیطی دارند که شرایط آرامش و آسایش را برای آن ها فراهم کند

انسان ها همواره برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح خود و همچنین برای برآوردن نیازها روحی و فردی نیاز به محیطی دارند که شرایط آرامش و آسایش را برای آن ها فراهم کند. و در این آرامش داشتن حس امنیت و اعتماد نقش بسزایی دارد. در صنعت گردشگری علاوه بر این که این صنعت بزرگ ترین و پر رونق ترین صنعت جهان بشمار می آید، گسترده ترین صنعت خدماتی و از مهم ترین صنایع اشتغال زا نیز محسوب می گردد. برای اجاره و رزرو اقامتگاه ساحلی میتوانید از طریق سایت چتراتا اقدام نمایید.

و در گستره ی این صنعت بسیاری از سازمان ها و شرکت ها در بخش های گوناگون اعم از حمل و نقل ، اقامت ، پذیرایی، فروشگاه ها، شرکت های عرضه کننده مواد غذایی وغیره حضور دارندکه شالوده اصلی این صنعت را تشکیل می دهند.همچنین توسعه این صنعت عظیم به مولفه های مختلفی بستگی دارد که امنیت و اعتماد یکی از مهم ترین مولفه ها یی است که در عرصه گردشگری به معنای عام آن از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا امنیت در شاخه های متفاوت اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی روانی و غیره بر میزان ورود گردشگران و انتخاب آن ها نسبت به اقامت در کشور میزبان و نیز سفرهای مجدد بسیار تاثیر گذار است. امنیت به طور کلی مفهوم وضعیت سلامت ، آرامش ، اتحاد ، رفاه فرد و ثبات جامعه در بر می گیرد. وبه عبارت دیگر محفوظ ماندن از آسیب دیگران است. کشور ایران با داشتن جاذبه ها، آثار و بنای تاریخی و گردشگری فراوان یکی به دلیل تبلیغات منفی در زمینه عدم وجود امنیت در این منطقه و دیگری به دلیل    عدم رسیدگی به این صنعت و باروری آن جهت جذب گردشگر باعث شده است تا در جذب گردشگر ضعیف باشد و گردشگر نتواند اعتماد کند.

و ایران به عنوان کشوری با پتانسیل بالا در جذب گردشگر در مقایسه با سایر کشورهای جاذب گردشگری وضعیت رضایت بخشی نداشته باشد . به عنوان مثال سواحل جنوبی کشور با داشتن موقعیت استراتژیک ویژه از لحاظ واردات و صادرات و موقعیت های خوب گردشگری متاسفانه به دلیل عدم رسیدگی وبی اهمیتی مغنول مانده است  این در حالی است که ایران یکی از کشورهایی  است که دسترسی به آب های گرم اقیانوسی دارد وبا داشتن چنین گزینه ایی خود میتواند به تنهایی مرکز گردشگری و زیر مجموعه های آن باشد . اما متاسفانه به دلیل عدم رسیدگی و ساماندهی این سواحل جنوبی در جذب گردشگر،از اهمیت کمتری برخوردار هستند . و براساس همین نگرش ها امنیت به همان اندازه پر رنگ می گرددزیرا امنیت مقوله ای فیزیکی و روانی محسوب می شود به عبارتی دیگر مساله ای است دو بعدی که به صورت ذهنی و عینی می باشد و از دیدگاه جامعه شناختی احساس امنیت در واقع یک تولید اجتماعی است.

یعنی همه نهادهای اجتماعی در شکل گیری آن نقش مهمی ایفاء می کنند. با این دید طبیعتاً همه ارکان جامعه از جمله مردم حاکمیت پلیس در تولید و ارتقای سطح آن نقش کلیدی و لاینفک دارند امنیت در واقع به مفهوم رهایی از ترس و خطر و دوری از هر گونه تهدید یکی از نیازهای اصلی و اساسی انسان است و همچنین امنیت با این معنا پیوند عمیقی با ساختارهای اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد. نگاهی اجمالی به همه جملات مذکور ما را متوجه این نکته می کند که امنیت مفهومی چند سطحی است و چند لایه دارد و نمی توان یک تعریف جامع برای آن ارایه داد. و دارای تنوع و پیچیدگی های خاصی است به عنوان مثال جهت مدرک مفهوم اولیه امنیت سوال های بسیاری در ذهن نقش می بندد اینکه تا چه اندازه در شهری که زندگی می کنیم آرامش و حس امنیت داریم وآیا این حس ارامش درسفر به شهرهای مختلف به ویژه شهرهای ساحلی اتفاق می افتد؟ به میزان سطح کارهای خلاف در شهرها به خصوص شهرهای ساحلی چقدر در زمان اقامت در شهرهای گردشگری مورد علاقه تان حد نگران آن هستید که ممکن است مزاحمتی برای شما ایجاد شودیادر برخورد با کلاهبرداران و خلافکاران تا چه حد فکر می کنید قانون با آنان برخورد خواهد کرد و تا چه حد احتمال می دهید پلیس به کمک شما بیاید و غیره 

با استفاده واستنباط از موارد فوق شاخص های میزان امنیت در گردشگری در افرادوشهر های مختلف متفاوت است. در نهایت جهت حس امنیت بیش تر گردشگران و جذب آن ها بایستی هماهنگی های لازم ودلسوزانه بین وزارتخانه ها ، سازمان ها ، ادارات  ومسولین در تنظیم پروژه های مربوط به توریسم بعمل آید تا بتوان به توسعه امنیت در صنعت گردشگری و جذب جهانگرد در کشور کمک گردد. بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسرمرتبط:

توسعه پایدار چراغ جاودان گردشگری