همه چیز در مورد اقامتگاه های ویلایی

همه چیز در مورد اقامتگاه های ویلایی

  • مجله چتراتا
172

ویلا به فرانسوی و انگلیسی (villa) به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند.در ایران در فرهنگ عامه معمولا به خانه‌هایی که نمای چهار طرف داشته باشند یا سقف شیب‌دار داشته باشند، خانه‌های ویلایی گفته می‌شود.

ویلا چیست؟

اقامتگاه های ویلایی یا ویلا به فرانسوی و انگلیسی (villa) به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند. البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت‌وساز به شهروندان اجازه ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند. برای رزرو و اجاره ویلا در شمال و سراسر کشور می‌توانید از طریق سایت ما اقدام نمایید.

معمولا در مناطق شهری به دلیل تجمع ساخت و در هم تنیده شدن ساختمان‌ها امکان داشتن یک خانه ویلایی کمتر دیده می‌شود. هرچند به برخی از خانه‌های حیاط‌‌دار در شهرهای بزرگ هم خانه ویلایی اطلاق می‌شود، ولی تعریف درست ویلا خانه‌هایی است که از هر چهار طرف آزاد باشد و نمای بیرونی داشته باشد.

در ایران در فرهنگ عامه معمولا به خانه‌هایی که نمای چهار طرف داشته باشند یا سقف شیب‌دار داشته باشند، خانه‌های ویلایی گفته می‌شود. با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد، ولی در حومه و شهرک‌ها ویلاها به چشم می‌خورند.

انواع ویلا

 اقامتگاه های ویلایی دارای سبک‌های بسیار متنوع و گوناگونی است که می‌تواند متناسب با انواع سلایق طراحی و ساخته شود اما همه ویلاها در دو گروه کلی مدرن و کلاسیک دسته‌بندی می‌شوند.

ویلای مدرن

این اقامتگاه های ویلایی مناسب حال افرادی است که تمایل به زندگی در خانه‌های ویلایی مدرن و شیکی را دارند، که با اصول و طراحی‌های مدرن و مد روز ساخته شده‌اند. در طراحی ویلای مدرن هیچ رد پایی از زمان، مکان و حتی باورهای شخصی و اعتقادات نیست. در این ویلاها هیچ چیزی به جز اصول زیبایی‌شناسی بصری مانند تعادل، ایستایی، توازن، تناسب، ترکیب رنگ‌های چشم‌نواز پیدا نمی‌کنید. درک بصری طراحی ویلای مدرن برای چشم بسیار آسان است. این ویلاها دارای سادگی‌ای هستند که فهم آن را برای بیننده بسیار آسان می‌کند. در طراحی ویلای مدرن هیچ المانی برای اینکه چیزی را به رخ بکشد به کار نرفته و همه چیز همان چیزی است که هست.

ویژگی‌های سبک مدرن

شاخصه اصلی نمای ویلاهای مدرن حذف تزئینات، ساده‌تر شدن عناصر و جزییات و کاربرد ساده و صریح فرم‌ها در نما است.

در سبک مدرن از اشکال مکعبی و گوشه‌دار زیاد استفاده می‌شود. مثلا از مشخصه‌های طراحی مدرن، پنجره‌های بزرگ است که اکثرا پنجره‌ها را نیز به شکل مکعبی طراحی می‌کنند.

ویلای کلاسیک

این سبک مناسب افرادی است که تمایل به زندگی در فضایی سنتی و قدیمی دارند. سبک کلاسیک از دوران رنسانس در رم پدید آمد. ستون‌های بلند، سرستون، مجسمه‌های تزئینی، طاق و قوس‌ها و تزئینات از ویژگی‌های بارز این سبک هستند.

ویژگی‌های سبک کلاسیک

زیبایی و شکوه سبک کلاسیک با استفاده از سنگ، دیوارهای بلند، ستون‌های بلند، پنجره‌های متقارن و بلند، ابزارها، مبلمان مجلل و استیل، مجسمه‌ها و اشیاء تزیینی، آینه‌های قدی و کاغذ دیواری نشان داده می‌شود.

در طراحی ویلای کلاسیک همه چیز در تقارن و نظم است و تعادل را در همه قسمت‌های آن می‌توان مشاهده کرد.

در طراحی ویلاهای کلاسیک بر خلاف ویلاهای مدرن، بیشتر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود که از لحاظ روانشناسی حس رسمیت، قابل اعتماد بودن و قدرت را نشان می‌دهد.

ویژگی های اقامتگاه های ویلایی خوب

طبق ضرب المثل معروف "هرچقد پول بدی آش میخوری " واضح است که هرچه سطح امکانات یک ویلا بیشتر باشد بهای بیشتری نیز باید برای ان بپردازید، منتهی باید بدانیم که یک ویلای خوب چه ویژگی هایی دارد. در ادامه ما مفصل به بررسی ویژگی های یک ویلای خوب می پردازیم.

دسترسی و موقعیت خوب

موقعیت مکانی مناسب، می تواند تجربه شما را از یک زندگی سخت و پر رفت و آمد به یک زندگی ساده و شیرین تغییر دهد. دسترسی به بازار، شاهراه های اصلی شهر، دسترسی به امکانات تفریحی، آموزشی و درمانی مانند بیمارستان یا درمانگاه از جمله مواردی هستند که باید در انتخاب ویلای خود در نظر بگیریم.

منظره و دید خوب ( کوهستان، جنگل و ... (

اصولا یکی از مهمترین ویژگی هایی که هنگام انتخاب محل اسکان در ویلا مورد توجه مسافران قرار دارد، منظره و دید ساختمان است. اصلا فکر مسافرت آنجایی به ذهن افراد می رسد که می خواهند کمی از سبک زندگی آپارتمان نشینی دوری کرده و از تماشای طبیعت و مناظر زیبا لذت ببرند. بنابراین انتخاب ویلا در مناطق کوهستانی، پر درخت، نزدیک رودخانه یا دریاچه، از بزرگترین آرزوهای افراد است.

 طبیعت اطراف برای گشت و پیاده روی

در مسافرت قرار نیست که مدام از پنجره ویلای خود به مناظر بیرون نگاه کنیم! باید به دل طبیعت زد و تا می توان از زیبایی های آن بهره مند شد. بنابراین، وجود یک فضای مناسب در اطراف ویلا یا در مناطق نزدیک، برای پیک نیک های خانوادگی، پیاده روی، هواخوری و ورزش کردن بسیار ضروری است.

باغ و فضای سبز

استفاده از آلاچیق، ایجاد فضای سبز پر درخت یا باغچه های رنگین شده از گل های مختلف و ایجاد لنداسکیپ از جمله مواردی است که می توانید در فضای سبز ویلای خود مد نظر قرار دهید.

 آلاچیق

وجود آلاچیق در ویلا انگار به یکی از قوانین نانوشته در طراحی و ساخت ویلا بدل شده است! این عنصر به ظاهر ساده، می تواند فضایی صمیمی برای دورهمی های خانوادگی و بازی کودکانتان فراهم کند.

 آبنما

آبنما برای زیبایی باغ و فضای باز ویلا در تابستان و زمستان استفاده می شود. در تابستان ها می توانید در کنار آبنمای خود نشسته و از خنکا و صدای آرامش بخش آن بهره مند شوید.

 پارکینگ سرپوشیده

از انجایی که بر خلاف آپارتمان خانه های ویلایی محیطی امن برای پارک کردن ماشین تان در اختیار شما قرار نمی دهد پس داشتن یک پپارکینگ سرپوشیده برای ویلای انتخابی شما ضروری است .

روف گاردن

روف گاردن ، فضایی سبز بر روی سقف یا داخل تراس است که از گلدان، آلاچیق، آبنما و فضای سبز تشکیل شده است. روف گاردن مکانی ایده آل برای دورهمی و صرف غذا است.

 استخر و متعلقات ( سونا خشک ، سونا بخار ، جکوزی)

هنگام انتخاب ویلای خود، استخر را قطعا فراموش نمی کنید. یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر استفاده از استخر،سونا،جکوزی و... و ریلکس کردن در آن است که همیشه طرفداران زیادی دارد. سونا می تواند به بهبود تنفس، افزایش گردش خون، تنظیم فشار خون و بهبود عملکرد مفاصل کمک کند پس علاوه بر لذت بخش بودن خواص درمانی نیز دارد.

سالن سرگرمی و بازی

چه یک کودک ۸ ساله باشید چه یک فرد ۳۵ ساله، به تفریح و سرگرمی نیاز دارید. انتخاب یک ویلا با داشتن سالن بازی میتواند اوقات سرگرم کننده تری را برای شما رغم یزند. اگر کودک داشته باشید، می توانید از انواع وسایل بازی مانند فوتبال دستی و تشک های فنری بهره بگیرید.

اتاق های خواب با سرویس اختصاصی حمام و دستشویی

یکی دیگر از امکانات مدرنی که می توانید در ویلای انتخابی خود اضافه کنید، ایجاد سرویس اختصاصی در اتاق خواب است. بودجه و سلیقه شما مشخص می کند که به چه میزان از این امکانات دسترسی داشته باشید اما تقریبا هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. وجود سرویس اختصاصی حمام و دسشویی در اتاق خواب ها شرایط را برای شما در طول شب و هر زمانی که مایل به استفاده از ان باشید محیا می کند، مخصوصا اگر با تعداد شما زیاد باشد.

شومینه (هیزمی ، گازی ، الکلی و)

یکی از زیباترین و جذاب ترین بخش های هر خانه ویلایی، شومینه است که گرمابخش فضای خانه می شود. اگر مایلید در فصل زمستان مسافرت کنید ویلایی که شومینه داشته باشد یک گزینه درخشان خواهد بود چرا که می توانید اوقات مفرحی در کنار عزیزانتان داشته باشید.

امکانات اینترنت فوق سریع ،سیستم های صوتی و تصویری و نورپردازی، منبع ذخیره آب شرب

دیگر ویلاهای امروزی را نمی توان بدون وجود امکانات هوشمند تصور کرد. وجود اینترنت پر سرعت در همه جای ویلا، بهره گیری از سیستم های نظارتی و امنیتی مانند سیستم های ضد سرقت و دوربین های مداربسته و سیستم های پخش موسیقی و نورپردازی پیشرفته، از جمله امکاناتی هستند که این روزها به ویلاهای لاکچری اضافه شده اند. وجود یک ژنراتور برای ذخیره برق و همچنین منبع برای ذخیره آب نیز از جمله نیازهای ضروری برای یک ویلا هستند. در هنگام انتخاب ویلای خود باید به موارد فوق توجه کنید تا موجب رنجش شما در سفر نشود.

قیمت اجاره‌ی اقامتگاه های ویلایی چگونه تعیین می شود ؟

مواردی که در یک ویلای اجاره ای و یا اقامتگاه برای اقامت کوتاه مدت تاثیر گذار می باشد به شرح زیر می باشد:

·         موقعیت ویلا یا اقامتگاه

·         تعداد اتاق های خواب

·         درجه کیفیت ( نوساز یا قدیمی )

·         دربست بودن یا استفاده مشاع از بخش هایی از ویلا یا اقامتکاه

·         تعداد نفراتی که برای اقامت و سفر همراه شما می باشند.

·         تعداد شب های اقامت

چگونه یک اقامتگاه ویلایی خوب را در شمال اجاره کنیم؟

اجاره ویلا برای اقامت، خصوصا در ایام تعطیل و یا فصل پر سفر تابستان، همواره یکی از دغدغه های مسافران برای عزیمت مناطق گردشگری کشور بوده است. اجاره ویلا ارزان، مطمئن و با کیفیت آن هم در موقعیت جغرافیایی مناسب، آرامش سفر را تا حد زیادی تامین می کند، پس اگر قصد سفر به شهر های زیبای حاشیه دریای خزر را دارید، کافیست برنامه ریزی کنید، همسفران خود را انتخاب کنید و ساکتان را ببندید. اجاره ویلای ارزان و مجهز را به ما بسپارید.

موقعیت مکانی، مساحت ویلا، امنیت، امکانات رفاهی، مسیر رفت و آمد، نزدیکی به مراکز تجاری و تفریحی، همسایگان و صد البته هزینه اقامت، از جمله مواردی است که برای اجاره ویلا باید در نظر گرفته شود.

مرتبط:

معرفی حمام های قدیمی ایران