معرفی مناطق گردشگری شهر ری

معرفی مناطق گردشگری شهر ری

  • مجله چتراتا
172

ری را می توان یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران در استان تهران دانست که از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار است. قدمت سکونت و سابقه تاریخی این شهر تاریخی به دوره قبل از اسلام حدود سه هزار سال پیش بازمی‌گردد.

شهر ری را می توان یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران در استان تهران دانست که از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار است. قدمت سکونت و سابقه تاریخی این شهر تاریخی به دوره قبل از اسلام حدود سه هزار سال پیش بازمی‌گردد.

 آتشکده‌های قدیمی، تپه‌های باستانی، قلعه‌های قدیمی، امام‌زاده‌ها و دیگر مناطق دیدنی، شهر ری را به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل کرده است که پایتخت‌نشینان به‌راحتی می‌توانند در سفری یک‌روزه، از تمام جاذبه‌های دیدنی این شهر تاریخی بازدید کنند.

 

برج طغرل

 

برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری واقع شده‌است و از آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان می‌باشد. در برخی متون این محل، برج خلیفه یزید نامیده شده است.

 ارتفاع برج طغرل حدود ۲۰ متر می‌باشد و به عقیده برخی از کارشناسان این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب بر روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد.

 

استودان گبرها

 

استودان گبرها یا استخوان‌دان گبرها، در شهر ری و دامنه شمالی کوه بی‌بی شهربانو قرار دارد. در این محل زرتشتیان اجساد مردگان خویش را طعمه حیوانات می‌ساخته‌ و پس از جدا شدن گوشت و خشک شدنش، استخوان ها را در استودان که معمولا ً از سنگ یا آهک یا گل می‌ساختند قرار می‌دادند.


تاریخ احداث استودان گبرها، ظاهراً به زمان ساسانیان یا شاید جلوتر از آن می رسد.

 

آرامگاه ابن بابویه

 

آرامگاه ابن‌بابویه در گورستان قدیمی پایتخت در شهر ری قرار گرفته است. این آرامگاه بنایی هشت ضلعی است که از ایوانی با قوس بزرگ رومی و تزیینات آینه‌کاری تشکیل شده است.

 همچنین کتیبه‌ای حاوی آیات قرآن، به خط نستعلیق شیوای «میرزا عمو» از خوشنویسان نامی دوره سلطنت «ناصرالدین شاه» در این آرامگاه وجود دارد.

   


 بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسرتپه میل

 

تپه میل یا آتشکده بهرام ،از آثار دوره ساسانیان در شهر ری است. گمان می‌رود که این بنا آتشگاه بهرام گور بوده باشد.در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه‌ای پهناور در روستای قلعه‌نو -چال طرخان بقایای کاخ یا آتشکده‌ای واقع است که به تپه میل مشهور گردیده و آن به سبب دوپایه بزرگ بنا می‌باشد که از دور شبیه به میل است

 

چشمه علی شهر ری

 

از معروف ترین دیدنی های شهر ری، چشمه علی می باشد که در کنار آن نشانه هایی از تمدن دیده می شود که از آن ها می توان تپه باستانی و برج و باروهای قدیمی اشاره کرد. همچنین ظروف سفالی کهن و تاریخی در این منطقه دیده شده اند. می توان گفت که یکی از بهترین نمودهای این منطقه، نقش برجسته های باستانی است که در دیوار تپه در کنار چشمه دیده می شود و به دستور فتحعلی شاه احداث شده اند

.

حرم حضرت عبدالعظیم

 

قطعا مشهورترین بنای شهر ری، حرم عبدالعظیم حسنی می باشد که در استان تهران وجود دارد. بنایی که همه ساله بسیاری از مردم اقصی نقاط کشور برای زیارت آن رهسپار می شوند.

علاوه بر ایشان امامزاده حمزه در صحن شرقی حرم و حرم امامزاده طاهر در ضلع جنوبی صحن قرار دارد. این بنا مشتمل بر حرم ها، رواق ها، مسجدها، ایوان ها و صحن ها متعدد است.

 

برج اینانج شهرری

 

از شهرری در مسیر امین آباد و در دامنه کوه نقاره‌خانه، برج اینانج خود نمایی می کند؛ این بنا متعلق به زمان سلطان سنجر سلجوقی می باشد برج اینانج قدمتی 800 ساله دارد و کاربرد آن به عنوان گورستان سلطنتی بوده است و اکنون به یکی از جاذبه‌های تاریخی ری به حساب می آید.


یخچال طبیعی کلین

 

یخچال طبیعی  کلین در شرق بخش حسن آباد فشافویه از توابع شهرستان ری و به فاصله حدود ۴۰۰ متری غرب بقعه شیخ کلینی قرار دارد که قدمت آن به چهارصد سال پیش و دوران صفوی باز می گردد و مردم آن روزگار از یخ این یخچال که در زمستان تهیه می شد، در تابستان استفاده می کردند.

 

باروی ری

 

باروی ری چنان که از نام آن پیداست، در شهر ری واقع است؛ شهری در حاشیه‌ی ابرشهر تهران که البته خود این تهران، زمانی در حاشیه‌ی ری واقع بود. باروی ری در اصل در دوره‌ی مادها ساخته شده است و در دوره‌ی سلوکیان مرمت شده است.

 

زندان هارون‌الرشید

 

زندان هارون از آثار باستانی شهر ری است که قدمت آن به دوران آل‌بویه می‌رسد. ساختمان این زندان مکعب مستطیل است و در دو طبقه ساخته شده. مصالح بنا شامل سنگ‌های آتشفشانی و گچ است. در این زندان تعداد زیاد سلول انفرادی ساخته شده و این‌طور به نظر می‌آید که این بنا فقط برای حبس افرادی که باید به صورت انفرادی محبوس می‌شدند استفاده داشته است. زندان هارون‌الرشید از جمله آثار ملی ثبت شده شهر ری است.

 

دژ رشکان

 

در نزدیکی خط آهن شهر ری، دژهایی وجود دارند که در قدیم برای محافظت از شهر ساخته شده بودند. از مصالحی که برای ساخت این دژ به کار رفته می توان لاشه سنگ و ساروج را نام برد. روی دژ سوراخ هایی وجود دارند که سربازان می توانستند از میان آن ها توسط تیر و کمان از داخل محافظت کنند.

 

منابع: مجلات گردشگری بیتوته،اتاقک،فانزی

 

 

مرتبط:

آشنایی با روستای تاریخی گیلوان