نقشه راه گردشگری شمشک

نقشه راه گردشگری شمشک

  • مجله چتراتا
172

سال ها قبل، پیش از اینکه تهران به شهرى بزرگ و شلوغ تبدیل شود، اهالى این شهر سالانه در تابستان براى دورى از گرماى شدید شهر به مناطق ییلاقى دامنه البرز سفر مى کردند.یکى از اصلى ترین این مناطق شهر شمشک بوده است.شمشک یکی از شهرهای بخش رودبارقصران شهرستان شمیرانات استان تهران است که با گذشتن از شهرهاى اوشان، فشم و میگون به آن مى رسیم و فاصله اش با تهران حدود ٤٥ دقیقه است.

سال ها قبل، پیش از اینکه تهران به شهرى بزرگ و شلوغ تبدیل شود، اهالى این شهر سالانه در تابستان براى دورى از گرماى شدید شهر به مناطق ییلاقى دامنه البرز سفر مى کردند.یکى از اصلى ترین این مناطق شهر شمشک بوده است.شمشک یکی از شهرهای بخش رودبارقصران شهرستان شمیرانات استان تهران است که با گذشتن از شهرهاى اوشان، فشم و میگون به آن مى رسیم و فاصله اش با تهران حدود ٤٥ دقیقه است.مردم شهر شمشک به زبان تهرانى و مازندرانى صحبت مى کنند و یکى از خونگرم ترین مردم کشور هستند.این شهر در میان کوه هاى البرز قرار دارد و به همین دلیل آب و هوایى کاملاً سرد و کوهستانى دارد که در تابستان ها بسیار مطبوع و دلنشین، و در زمستان ها پوشیده از برف است.على رغم نزدیکى شهر شمشک به تهران، آب و هواى این منطقه کاملاً سالم و عارى از هرگونه دود و کثیفى است.

 

پیست بین‌المللی اسکی شمشک

 

پیست اسکی شمشک بعد از دیزین، بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران است.  این پیست بین‌المللی در شمال شرق تهران با فاصله کمی از شهر شمشک قرار گرفته استاز امکانات این پیست می‌توان به دو دستگاه تله‌ سیژ، دو دستگاه تله‌ اسکی بشقابی، دو دستگاه تله‌ اسکی چکشی و نورافکن زرد رنگ اشاره کرد. قرار داشتن ۲ هتل و ۴ رستوران  پیست را برای اقامت چند روزه مناسب کرده است. یکی از جذاب‌ترین نکات پیست اسکی شمشک نورپردازی با نورافکن زرد است که امکان اسکی در نیمه‌شب را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. ارتفاع پیست اسکی شمشک در بالاترین نقطه به ۳۰۵۰ متر و در پست‌ترین نقطه آن ۲۵۵۰ متر از سطح دریا می‌رسد.

 

قله سرکچال شمشک

 

قله سرکچال،جزء مرتفع ترین قله های شته کوه البرز به حساب می آید.  درواقع سرکچال شامل سه قله است که مرتفع ترین در ارتفاع 4210 متری و پایین ترین قله هم در ارتفاع 4124 متری قرار دارند. کوهنوردانی که به قله سرکچال صعود کرده اند مسیر صعود به قله را یکی از بی نظیرترین مسیرهای کوهوردی می دانند.

 

پیست اسکی دربندسر


پیست اسکی دربندسر با داشتن ۳۰۵۰ متر ارتفاع در بلندترین نقطه و ۲۶۰۰ متر ارتفاع در پایین‌ترین نقطه در سال ۱۳۶۱افتتاح شد. این پست دارای سه تله‌ سیژ، دو تله‌ اسکی چکشی، یک دستگاه تله‌ اسکی بشقابی، دستگاه برف‌ساز، تله کابین و دو رستوران است. مدرسه اسکی دربندسر نیز یکی از بهترین و مجهزترین مدرسه‌های اسکی ایران است. جذاب‌ترین قسمت پیست اسکی دربندسر را می‌توان رستوران چوبی آن به مساحت ۴۰۰ متر‌مربع در یک و نیم طبقه دانست. رستورانی با معماری متفاوت که تمام آن از چوب نراد فنلاندی ساخته شده است و دکوراسیون داخلی دیدنی‌ای داردبرای رسیدن به این پیست اسکی باید به ۶۰ کیلومتری شمال‌ شرقی تهران در روستای دربندسر بروید.

   


 بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسرروستاى امامه

 

یکى دیگر از دیدنى هاى شهر شمشک روستاى امامه است.این روستا به تفریحگاه شاهان قاجار معروف بوده است.اینگونه که ناصرالدین شاه سالیان زیادى به این روستا سفر مى کرده است و سپس دخترى از همین ییلاقات را به عقد خود در مى آورد.

پس از آن شاهان قاجار یکى پس از دیگرى به این روستا سفر مى کرده اند و ییلاق و شکارگاه محبوب آن ها در همین منطقه بوده است.روستاى امامه با وجود ساختمان هاى تازه تأسیس در آن محل، هنوز هم یکى از بکرترین مناطق ایران به حساب مى آید.

آب و هواى این روستا بى رقیب است و در زمستان تمام روستا پوشیده از برف مى شود و تنها جاده ى منتهى به روستا دیده مى شود.

 

منطقه تل تنگه

 

رودخانه جاجرود که یکی از مهم ترین رودخانه های شرق تهران محسوب می شود در منطقه دربندسر دو سرشاخه مهم دارد که یکی با نام دره کهوگریه شناخته می شود و دیگری با نام منطقه تل تنگه که در شمال شرقی دربندسر واقع شده است. برای دسترسی به منطقه تل تنگه می بایست ابتدا از تهران وارد اتوبان بابایی یا ارتش شوید تا از طریق اتوبان لشگرک به جاده فشم برسید و در جاده با استفاده از تابلوهای راهنما وارد شمشک و روستای دربندسر شوید. مسیری که برای تل تنگه وجود دارد مسیری خاکی است و معمولاً بومی ها ورودی مسیر را با زنجیر می بندند، لذا مردم مجبور هستند خودروهای خود را در نزدیکی مسیر پارک کرده و باقی راه را پیاده بروند که نزدیک به نیم ساعت زمان خواهد برد.

هنگامی که به منطقه تل تنگه می رسید متوجه خواهید شد تل تنگه در میان دو کوه قرار دارد که این موضوع باعث شده در فصل زمستان به دلیل بارش های سنگین برف در منطقه و رخ دادن بهمن های عظیم، به قطر بیش از 5 متر برف در این دره تل انبار می شوند. شاید برایتان جالب باشد منطقه تل تنگه حتی در روزهای گرم تابستانی همچنان سرمای خود را حفظ کرده و می توان برف زیادی را در منطقه مشاهده کرد.

 

امامزاده اسماعیل

 

امامزاده اسماعیل از پسران امام هفتم شیعیان، امام موسى کاظم بوده است.نماى مقبره ایشان از بیرون دایره اى شکل و از داخل ٨ ضلعى است که مسیر آن را باید پیاده طى نمود. به نظر مى رسد قدمت این بنا به اواخر دوره قاجار تعلق داشته باشد.این مکان مذهبى در منطقه اى با آب و هواى بسیار خوب و سرسبز در دل شهر شمشک قرار دارد.

 

اقامتگاه بارین شمشک

 

اگر می خواهید در شمشک اقامت داشته باشید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به اقامتگاه بارین شمشک بیاندازید. اقامتگاه بارین، از جمله بهترین هتل های کوهی ایران است که همانند کلبه بوده و در نزدیکی پیست اسکی شمشک که به عنوان دومین پیست اسکی بزرگ ایران شناخته می شود قرار دارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید برای ساخت هتل و معماری آن، از پناهگاه های قطب شمال که توسط بومی ها ساخته شده اند الهام گرفته شده و هدف طراحان از ساخت همچنین هتلی، نشان دادن ایده های جدید اقامتگاه ها بوده است. اقامتگاه بارین شمشک 4 پنت هاوس بسیار لوکس دارد که از پنجره های قلوه سنگی اش می توان از چشم انداز زیبای کوه ها لذت برد و همچنین چندین اتاق در ده طبقه هتل نیز وجود دارد که از امکانات مطلوبی برخوردارند. لازم به ذکر است اقامتگاه بارین شمشک توانست در سال 1390، رتبه دوم برترین معماری را از آن خود کند.

 

رودبار قصران

 

رودبار قصران از مهم ترین بخش های شهرستان شمیرانات است که نزدیک به 20هزار نفر جمعیت را در خود جای داده و به دلیل نزدیکی رودبار قصران به  استان مازندران، گویش اکثر مردم منطقه، مازندرانی می باشد. منطقه رودبار قصران از روستاهای اوشان، فشم، دربندسر و روستاهای اطراف شروع شده و تا روستاها و مناطق اطراف جاجرود ادامه دارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید چرا برای این منطقه، نام رودبار قصران انتخاب شده است. کلمه رودبار به معنای ساحل رود می باشد و بخاطر اینکه در این منطقه، سرشاخه های مهم رودخانه جاجرود وجود دارد، تصمیم گرفته شد تا نام رودبار قصران برای منطقه انتخاب شود. همچنین خوب است بدانید رودبار قصران در زمان ناصرالدین شاه از اهمیت بالایی برخوردار بود چراکه همسرش، انیس الدوله متولد روستای امامه بود و ناصرالدین شاه در روزهای تابستان به مناطق ییلاقی رودبار قصران سفر میکرد.

 

بقعه متبرکه شاهزاده حسین (ع)

 

در منطقه رودبار قصران، بیش از 50 امامزاده وجود دارد که  در میان آن ها، شاهزاده حسین (ع) در میان بومی های از ارزش و احترام بالایی برخوردار است. نسب شاهزاده حسین (ع) به امام موسی کاظم (ع) می رسد. برای بازدید از بقعه متبرکه شاهزاده حسین می بایست به روستای امامه مراجعه کنید.

بنای شاهزاده حسین (ع) از آجر ساخته شده و ضریح چوبی کوچکی در بنا مشاهده می شود. گفته شده قدمت بقعه شاهزاده حسین (ع) به قرن 9 هجری برمیگردد و همچنین به لطف کتیبه هایی که بر سردر ورودی بنا وجود دارد، بقعه متبرکه شاهزاده حسین یک بار در سال 1328 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. پیشنهاد می کنیم بعد از بازدید از بقعه متبرکه شاهزاده حسین (ع) به چشمه حاج کدخدا در کنار بقعه نیز بروید تا از آب گوارای چشمه نوش جان کنید.

 

آبشار ده تنگه

 

اگر در روزهای گرم تابستان، به دنبال مکانی برای اتراق و لذت بردن از هوای خنک هستید، همواره در اطراف تهران مناطق ییلاقی بسیاری وجود دارد تا گردشگران برای یک آخر هفته جذاب و خنک می توانند به آن جا مراجعه کنند. یکی از مناطق دیدنی و جذاب شمشک، روستای ده تنگه می باشد که یکی از جذاب ترین آبشارهای اطراف تهران را در خود جای داده است.

اگر در سفر به شمشک قصد بازدید از روستای ده تنگه را دارید، ابتدا می بایست به روستای آهار سفر کنید که در فاصله 30 کیلومتری تهران و 11 کیلومتری فشم است. سپس اگر با خودروی شخصی سفر کرده اید، خودرو را در روستا پارک کرده و به سمت پل فلزی بروید تا پس از یک ساعت پیاده روی نه چندان سخت، به روستای ده تنگه برسید. در این روستا آبشاری وجود دارد که هم با نام آبشار ده تنگه شناخته می شود و هم با نام آبشار چهل پله چراکه مسیر جریان آبشار به صورت پله پله بوده و همچنین علاوه بر منظره زیبا و طبیعت سرسبز در اطراف آبشار، هوای منطقه هم بسیار خنک و دلنشین می باشد. لازم به ذکر است در اطراف آبشار ده تنگه نقاط مناسبی برای پیک نیک و اتراق وجود دارد تا ساعت ها از طبیعت بکر به همراه صدای آبشار و پرندگان لذت ببرید.

 

مسیرهای دسترسی به شمشک

 

برای رسیدن به شمشک شش مسیر وجود دارد که بسته به موقعیت خودتان می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

۱تهرانپارس، استخر، لشکرک، رودک،‌ اوشان، فشم، میگون، شمشک

۲تجریش، نیاوران، مینی سیتی، گردنه قوچک، لشکرک، رودک،‌ اوشان، فشم، میگون، شمشک

۳لشکرک، لواسان کوچک، راحت آباد، اَمامه، فشم، میگون، شمشک

۴سه‌راهی تهرانپارس، آزمایش، تلو، گردنه هزار دره، لشکرک، رودک،‌ اوشان، فشم، میگون، شمشک

۵تهرانپارس، خاک سفید، گردنه قوچک، لشکرک، رودک،‌ اوشان، فشم، میگون، شمشک

۶سه‌راهی تهرانپارس، جاجرود، سد لتیان، لواسان بزرگ، لواسان کوچک، لشکرک، رودک، اوشان، فشم، میگون، شمشک

 

منابع : همیارگشت-مجله جاذبه ها اتاقک-مجله هومسا

 

 

 

 

 

 

مرتبط:

تهران ، پایتخت شلوغ اما دوست داشتنی