معرفی دشت لار،بزرگترین دره ایران

معرفی دشت لار،بزرگترین دره ایران

  • مجله چتراتا
172

یکی از بزرگترین مناطق جنگلی و سبز ایران دشت لار واقع در قسمت مرزی استان های تهران و مازندران است. این منطقه از جاذبه های بسیار زیبایی مانند کوه دماوند و دریاچه لار برخوردار است که بازدید از آن قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد.


یکی از بزرگترین مناطق جنگلی و سبز ایران دشت لار واقع در قسمت مرزی استان های تهران و مازندران است. این منطقه از جاذبه های بسیار زیبایی مانند کوه دماوند و دریاچه لار برخوردار است که بازدید از آن قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد. برای رزرو و اجاره اقامتگاه اطراف تهران می‌توانید به سایت چتراتا مراجعه نمایید.

دشت لار که بزرگ ترین دره ایران است، در مسیر جاده هراز در ۷۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد. این دشت، آب و هوای متغیری دارد و در جای جای آن چشمه های مختلفی دیده می شود،پس تعجب برانگیز نیست که به آن سرزمین هزار چشمه می گویند.

از مهمترین مراکز تفریحی این منطقه،دریاچه ۲۰ کیلومتری لار است. به این پارک زیبا که بروید می توانید در مسیرهای مختلف آن راهپیمایی کنید و اگر مجوز داشته باشید در دریاچه اش به شنا و یا ماهیگیری مشغول شوید.


دیدنی ها و تفریحات پارک ملی لار

 

دشت شقایق ها

 

با نزدیک شدن به روزهای پایانی بهار، شقایق ها مهمان جای جای پارک ملی لار می‌شوند و جلوه‌ای متفاوت به آن می‌دهند. زیبایی این گل‌ها به حدی است که گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند و آنها را محو تماشا می‌کند.

 

دریاچه دیوآسیاب

 

دیو آسیاب دریاچه‌ای دایره‌ای شکل با قطر ۲۰ و عمق ۲ متر است که در میان یک تپه آهکی ۱۰ متری قرار دارد. آب این دریاچه از چشمه‌ای در کف آن تامین می‌شود و دارای مزه ترش و دمایی بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد است. دیوآسیاب به خاطر رنگ زیبایش هر چشمی را به خود خیره می‌کند.

   


 بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسردریاچه سد لار

 

دریاچه‌ای در این پارک ملی قرار دارد که بر اثر ساخت سد لار در سال 1361 به وجود آمده است و به عنوان یکی از مرتفع‌ترین دریاچه‌ها شناخته می‌شود. مساحت دریاچه در ارتفاع ۲۵۳۱ متری برابر ۲۹ کیلومتر مربع است و از رودخانه های قزل دره، سفیدآب یا آب‌سفید و دلیچای تذیه می‌کند.

 

کوهنوردی

 

در این دشت زیبا،چندین کوه وجود دارند که عبارتند از: کوه دماوند، کوه دیوآسیاب، کوه یخ‌کمر، کوه گل‌زرد، کوه پهنک، کوه زرشکی، کوه کمردشت، کوه نمک کوسر، کوه سیاه چال، کوه آرو برارو، کوه اسب کلک، کوه کافر راه و کوه کبود که تعدادی از آنها از مقاصد پرطرفدار کوهنوردی به شمار می‌روند. در این میان کوه دماوند به عنوان بلندترین قله ایران برای ورزشکاران اهمیت بیشتری دارد و بسیاری علاقه‌مند به فتح آن هستند.

 

رودخانه ها و آبشار لار

 

رود لار، رود دیوآسیاب، رود سفیدآب، رود ورارود، رود الرم، چهل بره، آب امام پهنک و آب سیاه چال در سراسر این منطقه جریان دارند و با عبور خود حیات گیاهان و جانداران را تضمین می‌کنند. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه آبشاری است که در دماوند قرار دارد و یکی از زیبایی‌های طبیعت دشت لار محسوب می‌شود.

 

ماهیگیری

 

بسیاری از افراد، لار را مقصد خوبی برای ماهیگیری می‌دانند و با وسایل و ابزارشان به سد لار می‌روند. فصل مجاز برای صید ماهی از اول خرداد ماه هر سال آغاز شده و تا شهریور ادامه می‌یابد. پیش از اقدام برای ماهیگیری در این دریاچه لازم است تا پروانه ویژه صید روزانه از واحدهای محیط زیست قوشخانه، پلور و دلیچای کسب کنید و مجوزهای لازم صادر شود.

 

گونه های جانوری و گیاهی پارک ملی لار

 

آب و هوای مناسب، رودخانه های فراوان و پرآب و گیاهان انبوه باعث شده که این محل تنوع جانوری فراوانی داشته باشد. به طور کلی ۱۰۰ گونه مختلف پرندگان شامل فلامینگو، دلیجه، کبک، سارگپه، عقاب، درنا، کبک دری در این پارک زندگی می کنند و از پرندگان منحصربفرد آن عقاب طلایی است که تنها در این منطقه ایران پیدا می شود.

 

بهترین زمان بازدید از پارک ملی لار

 

باید به این نکته اشاره کرد که ،سردترین ماه‌های سال در لار دی و بهمن و گرم‌ترین آنها ماه‌های تیر و مرداد هستند. وجود کوه‌ها و ارتفاعات در اطراف این منطقه و وضعیت جوی نامتغیر از ناحیه خزر، باعث شده است تا در این منطقه بارندگی و نزولات جوی به وفور و عمدتا به صورت برف مشاهده شود.

 به طوری کلی می‌توانید در همه فصول سال از لار بازدید کنید؛ اما ماه خرداد بهترین زمان بازدید به حساب می‌آید چرا که شقایق‌ها در این زمان قابل مشاهده هستند.

 

منابع: مجلات اینترنتی کارناوال،الی گشت

مرتبط:

مراکز تفریحی و سرگرمی مشهد