همه چیز در مورد شاندیز مشهد

همه چیز در مورد شاندیز مشهد

  • مجله چتراتا
172

شهرستان شاندیز مشهد دارای آب و هوای معتدلی است و همین مساله سبب شده تا این منطقه دارای پوشش گیاهی خوب، طبیعت سرسبز با درختان انبوه و پر تراکم باشد.وجود رودخانه ای همیشه روان و کوه ها و ارتفاعات جنوبی و غربی شاندیز این شهر را به یک نقطه ییلاقی تبدیل کرده است که هوای آن در زمستان خیلی سرد و در تابستان‌ آب و هوایی خنک و ملایم و دلنشین دارد.


شهرستان شاندیز مشهد دارای آب و هوای معتدلی است و همین مساله سبب شده تا این منطقه دارای پوشش گیاهی خوب، طبیعت سرسبز با درختان انبوه و پر تراکم باشد.وجود رودخانه ای همیشه روان و کوه ها و ارتفاعات جنوبی و غربی شاندیز این شهر را به یک نقطه ییلاقی تبدیل کرده است که هوای آن در زمستان خیلی سرد و در تابستان‌ آب و هوایی خنک و ملایم و دلنشین دارد.

 

پیشینه شاندیز مشهد

 

شاندیز مشهد دارای قدمت بالایی می باشد. معروف است که قلعه تاریخی شاهان دژ یا همان شاندیز بوسیله حسام ‌السلطنه حاکم وقت خراسان در زمان قاجار به توپ بسته شده که این مساله یکی از مهمترین اتفاقات تاریخی شاندیز است. علت به توپ بسته شدن قلعه تاریخی شاندیز را در کتاب ها نافرمانی مردم شاندیز یا همان شاهان دژ نوشته اند که این مردم از حکومت ظالم آن دوره اطاعت نمی کردند.

 

امکانات تفریحی و رفاهی شاندیز

 

در سفر به شاندیز نه تنها می توانید در دل طبیعت از زیبایی مناظر طبیعی استفاده کنید، بلکه از امکانات تفریحی متنوعی می توانید استفاده کنید. معروف ترین آن ها پارک جنگلی شاندیز، رصد نجوم رضوی، مجموعه توریستی گلستان شاندیز، مجموعه گردشگری رستوران های پدیده شاندیز، پیست موتور سواری، تله کابین و ... هستند، البته لازم است یادآور شوم از آنجایی که شاندیز در منطقه سردسیری قرار دارد زمستان ها در این منطقه سرد و پوشیده از برف می گذرد و به همین دلیل نیز تفریحات زمستانی مانند پیست اسکی در این منطقه انجام می شود.

همچنین مجموعه شاندیز که از بزرگترین مجموعه های این منطقه به شمار می رود و امکانات و خدماتی از قبیل اسکی روی یخ، فروشگاه های عرضه صنایع دستی، رستوران و ... در آن ارائه می شود؛ در سفر به شاندیز تجربه غذا خوردن در رستوران هوایی این منطقه که از جذاب ترین جاذبه های توریستی‌ست از دست ندهید.

 

رستوران پدیده شاندیز با شیشلیک معروف

 

شیشلیک شاندیز مشهد بسیار معروف است، کبابی خوش طعم و لذیذ با 6 تکه از گوشت گوسفند. می توانید کباب خوشمزه شاندیز را در رستوران پدیده شاندیز، از جمله جاهای دیدنی شاندیز، میل نمایید.

 

جاذبه های طبیعی شاندیز

 

روستای زشک

 

زشک روستایی در 20 کیلومتری شهر مشهد است که نزد گردشگران طرفداران زیادی دارد. بسیاری از مشهدی های آخر هفته و حتی وسط هفته ماشین هایشان را به سمت شاندیز رانده و از آنجا به زشک می روند. زشک به دلیل برخورداری از آب و هوایی مطبوع و چشمه ها و دره های زیبا هر کسی را عاشق خود می کند. چنین طبیعتی در فاصله ای به این نزدیکی به مشهد چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

 

سنگ نگاره شتر سنگ

 

سنگ نگاره شتر سنگ در کنار راه مشهد به شاندیز و نزدیک روستایی به نام درخت بید قرار گرفته است و شامل سنگ‌های بزرگی است که روی آن‌ها نقاشی‌هایی از قبیل شیر، گاو، میش و بزکوهی و انسان‌های شکارچی است که قدمت ان مربوط به دوران نوسنگی است. سنگ نگاره شتر قدمتی بسیار طولانی و چندهزار ساله دارد.

 

روستای ابرده بالا

 

روستای ابرده بالا یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شاندیز است که در مسیر روستای زشک قرار دارد.  این روستا در ۴کیلومتری شاندیز قرار دارد باغ‌های موجود در حاشیه رودخانه، فضای زیبا و دلپذیری برای این منطقه فراهم آورده است و مسافران و گردشگران زیادی برای بهره بردن از این منطقه زیبا به آنجا سفر می‌کنند.

 

رباط تاریخی ویرانی شاندیز

 

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهر شاندیز، رباط تاریخی ویرانی شاندیز است. این بنا  از نظر هندسی به شکل مستطیل  و از آجر و ملاد و سنگ ساخته شده  است. این بنای تاریخی  در حاشیه مشهد-شاندیز قرار دارد و فاصله آن از جاده سیصد متر است و محل استراحت کاروان‌های زیارتی بوده است.

 

درخت چنار کهن شاندیز

 

درخت چنار کهن شاندیز یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی است و قدمتی طولانی به اندازه ۲۷۰۰ سال دارد و می‌توان گفت قدیمی‌ترین موجود زنذه شهر شاندیز است. درخت چنار تاریخی شاندیز هم اکنون در مرکز شهر قرار گرفته و نشان دهنده تاریخ دور و درازی برای گردشگران است.

 

منابع: مجلات اینترنتی تورگردان،الی گشت،ایران و جهان

مرتبط:

معرفی مراکز تفریحی و سرگرمی کیش