جاذبه های گردشگری اشکذر یزد

جاذبه های گردشگری اشکذر یزد

  • مجله چتراتا
172

شهرستان زیبای اشکذر، یکی از شهرهای قدیمی یزد است که در فاصله‌ای حدود بیست کیلومتری این استان زیبا و کویری، قرار گرفته است. باستان‌شناسان پیشینه‌ اشکذر را تا سال‌هایی نه چندان دور حدود ۲۰ قرن عنوان کرده بودند.


شهرستان زیبای اشکذر، یکی از شهرهای قدیمی یزد است که در فاصله‌ای حدود بیست کیلومتری این استان زیبا و کویری، قرار گرفته است. باستان‌شناسان پیشینه‌ اشکذر را تا سال‌هایی نه چندان دور حدود ۲۰ قرن عنوان کرده بودند.

در مورد وجه تسمیه این شهر به اشکذر، به نظر می‌رسد که از نام «اشکین زال»، یکی از خان‌ها و اربابان دوران اشکانیان، گرفته شده است.

امروزه شهر اشکذر یزد، به‌دلیل حضور آثار باستانی متعددی که در خود جای داده است و هم به‌دلیل نزدیکی قابل توجهی که به یزد دارد، یکی از مقاصد اصلی گردشگری در این استان محسوب می‌شود.

 

آسیاب اشکذر

 

آسیاب اشکذر در شهر اشکذر و در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر یزد و در عمق ۲۰متری زمین قرار دارد وعرض آن ۸۰/۴متراست.

آسیاب اشکذر در قرن دوازدهم ساخته شده و یکی از بزرگ ترین آسیاب های ایران به شمار می رود .

این آسیاب مربوط به دوره ایلخانی و قدیمی ترین آسیاب استان یزد و یکی از بزرگ ترین آسیاب های ایران به شمار می رود و سنگ این آسیاب با آب قنات ” همت آباد ” می چرخیده است و در عصر آبادانی یگانه آسیاب منطقه میبد تا اشکذر بوده است.

 

قلعه تاریخی اشکذر

 

یکی از مشهورترین آثار تاریخی در شهر اشکذر، بنایی است کهن و البته فرسوده که قدمت آن به ۷۰۰ سال می رسد. این میراث ایران کهن «قلعه تاریخی اشکذر»، نام گرفته و دارای مساحتی بالغ بر ۴ هزار متر مربع است. در مورد این قلعه ی قدیمی، روایات و افسانه های بسیاری وجود دارد که همگی به امنیت بالا و نقش موثر آن در حفظ مال و جال مردم آن زمان، اشاره دارد.

 

مجموعه تاریخی حجت آباد

 

این مجموعه تاریخی و ارزشمند،در فاصله‌ی کمی از شهرستان اشکذر، در روستایی به همین نام، قرار دارد  و از اماکن دیدنی اشکذر است و متشکل از بخش‌هایی همچون باغ، ساختمان‌های متعدد، حمام، آب‌انبار، ساباط و کاروانسرا است. این مجموعه‌ی عظیم به دستور و نیابت «میرزا محمد مستوفی» از حاکمان وقت یزد احداث شده است.

 ساختمان باغ این مجموعه دارای مساحتی ۱۴۰۰ متر مربع و در سه طبقه احداث شده ک ه از قسمت‌هایی همچون سرسرا، هشتی، چندین اتاق، راهروهایی چهارگانه، ایوان و گنبد، تشکیل شده است.

 

مسجد حاجی رجبعلی

 

این مسجد دارای وقف نامه معتبر ، بلند بالا و طومار شکلی است که تاریخ آن به سال ۱۲۲۷ قمری می باشد. مسجد حاجی رجب علی اشکذر مربوط به دوره قاجار است و در اشکذریزد، محله توده واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۸۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

بقعه سلطان محمود شاه

 

این بقعه یکی دیگر از جاهای دیدنی استان یزد و شهر اشکذر است که قدمت ساخت این بنای کهن به قرن هفتم هجری قمری بازمی‌گردد.در گذشته به‌عنوان خانقاه «شیخ تقی‌الدین دادامحمد»، معروف به «شیخداد»، شناخته می‌شد.

 از خصوصیات این بقعه، می‌توان به شباهت طرح عمارت و بنای آن به مساجد اشاره کرد که گنبدی مزین به کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ شش ضلعی، زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

 

روستای بندرآباد اشکذر

 

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی در شهرستان اشکذر، روستایی است کهن که در فاصله ی ۱۰ کیلومتری از شمال غرب این شهر قرار دارد. «روستای بندرآباد»، نام این منطقه از اشکذر است که در ناحیه ای بیابانی و در ارتفاعی حدود هزار متری از سطح دریا، واقع شده است. از نکات قابل توجه در مورد روستا، قدمت ۱۵۰۰ ساله ی آن است که توسط باستان شناسان و مورخان، عنوان شده است. گفته می شود که «بندر»، یکی از پیروان دین زرتشت، این روستای قدیمی را بنیان نهاده است.

 

قنات زارچ

 

قنات زارچ طولانی ترین قنات ایران و جهان با قدمتی متعلق به قرن ۱۴ میلادی است که طولی بیش از ۱۰۰ کیلومتر دارد و از روستای فهرج شروع شده سپس در روستاها و محلات مختلف یزد گذشته و به زارچ ختم می شود. بعد از اسلام، مسجد جامع یزد در اطراف این قنات ساخته شد تا هم آب انبار زیر مسجد را پر کند و هم نمازگزاران برای وضو گرفتن از آن استفاده کنند. ضمنا قنات زارچ در تیرماه سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده است.

منابع : مجلات اینترنتی ساعدنیوز،ایران و جهان

مرتبط:

همه چیز در مورد دشت ناز ساری