شگفت انگیز ، مثل جزیره هرمز ، معرفی جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

شگفت انگیز ، مثل جزیره هرمز ، معرفی جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

  • مجله چتراتا
172

در این مقاله قصد داریم یکی از خاص و دیدنی ترین مقاصد گردشگری ایران، یعنی جزیره‌ی هرمز را به شما معرفی کنیم چیزی که جزیره هرمز را منحصر به فرد می سازد، تنها آب و هوا و یا ساحل آن نیست، بلکه ...


بی دلیل نیست که ایران را کشوری با طبیعت چهار فصل می شناسیم. کشورهای زیادی با این ویژگی منحصر به فرد در دنیا وجود ندارند تا مقاصدی خاص، برای هرکدام از فصل های سال داشته باشند.

سفر به نواحی سرد و یا خنک در طول روزهای گرم تابستان چندان عجیب نیست، چراکه ارتفاعات و ییلاق ها معمولاً آب و هوای خنکی دارند. اما وجود مقاصدی که در طول روزهای گرم زمستان کماکان آب و هوای مطلوب و مطبوع داشته باشند، چندان متداول نیست.

 

 در این مقاله قصد داریم یکی از خاص و دیدنی ترین مقاصد گردشگری ایران، یعنی جزیره‌ی هرمز را به شما معرفی کنیم چیزی که جزیره هرمز را منحصر به فرد می سازد، تنها آب و هوا و یا ساحل آن نیست، بلکه ترکیبی از جاذبه های تاریخی، تنوع زیستی و به خصوص ویژگی های زمین شناختی این جزیره است. تمام این موارد در کنار یکدیگر باعث خاص شدن این جزیره شده اند.

در ادامه‌ی این مقاله به معرفی جاذبه های گردشگری جزیره هرمز می‌پردازیم. با  چترآتا همراه باشید.

 

معرفی جزیره هرمز

 

در جنوب ایران و نزدیک جزیره قشم، جزیره هرمز قرار گرفته که به عنوان یکی از زیباترین مکان‌های توریستی کشور شناخته می‌شود. دیدنی‌های جزیره هرمز دارای تنوع بسیار زیادی هستند و همین باعث شده است که برخی بر این عقیده باشند که هرمز، جزیره‌ای پر از شگفتی و دیدنیهای عجیب است.

 شاید در چند سال اخیر شما اخباری تلخ مربوط به از بین بردن قسمت‌های مختلف این جزیره شنیده باشید، ولی نگذارید که این اخبار بد شما را از دیدنی های جزیره هرمز دور کند. بلکه شما باید این اصل جدی را به یاد داشته باشید با دیدن از این جزیره و ثبت زیبایی‌های آن باعث رونق گرفتن صنعت گردشگری در این جزیره خواهید شد و به این ترتیب می‌توانید با عمل خود نشان دهید که این جزیره و زیبایی‌هایش برای شما اهمیت دارد.

 


 بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسرتاریخچه جزیره هرمز

 

از نظر زمین‌شناسی عمر جزیره هرمز را تا حدود ۶۰ میلیون سال نیز تخمین زده‌اند. طبقات رسوبی و آتشفشانی سطح جزیره، هرمز را به عنوان یک معجزه زمین‌شناسی به جهانیان شناسانده. طبقات نمکی به صورت تپه‌هایی قسمت اعظم جزیره را پوشانده‌ و لقب گنبد نمکی خلیج فارس را برای هرمز رقم زده‌اند.

 از نظر تاریخ و انسان‌شناسی نیز هرمز سرگذشت جالبی دارد. ۷۰۰ سال پیش، مغولان به شهری در دهانه رود میناب حمله کردند که امروزه آن را با نام هرمزِ کهن می‌شناسیم. اهالی این شهر نخست به قشم و سپس به جزیره‌ای در دهانه خلیج فارس گریختند.

 آنها شهر کوچکی بنا کردند و نامش را به یاد سرزمین اولیه خود هرمز گذاشتند.

هنگامی که شاه اسماعیل، از دو سو درگیر جنگ با ازبک‌ها و عثمانی بود، آلفونسو د آلبوکرک -سردار پرتغالی- با شش رزم‌ناو و نزدیک به ۵۰۰ دریانورد، هرمز را فتح کرد.

 آن زمان ایران هنوز نیروی دریایی قدرتمندی نداشت؛ بنابراین جزیره‌های خلیج فارس یکی پس از دیگری فتح شدند و با عقد معاهده میان شاه صفوی با پرتغالی‌ها، سلطان جزیره ناچار به فرمان‌بری از بیگانگان شد.

پس از فتح جزیره در سال ۹۱۳ خورشیدی، استحکامات و قلعه‌های بزرگ پرتغالی‌ها در گمبرون (بندرعباس فعلی)، هرمز و سایر جزیره‌های خلیج ساخته شدند و سلطه پرتغال بر خلیج فارس که یکی از سه شاهراه بازرگانی دریایی جهان به شمار می‌رفت کامل شد؛ اما ساکنان جزیره آرام نماندند و بارها سر به شورش برداشتند تا سرانجام ۱۱۸ سال بعد هنگام اوج قدرت شاه عباس صفوی، امام قلی خان حاکم فارس با حمایت انگلستان گمبرون و هرمز را باز پس گرفت.

 

دیدنی های جزیره هرمز

 

دیدنی های جزیره هرمز برای همه مسافرانی که به این جزیره بسیار زیبا سفر می‌کنند قطعاً جالب و خارق العاده خواهد بود.

 این جزیره دارای قدمت بسیار زیادی است، به همین دلیل در آن شاهد جاذبه‌های تاریخی مختلفی خواهیم بود. اما فراموش نکنید که جزیره هرمز برای دوستداران طبیعت نیز دارای جاذبه‌های زیادی است و پیشنهاد ما به شما این است که قبل از رفتن به این جزیره حتماً دیدنی‌های آن را بهتر بشناسید و نقشه جزیره هرمز را در دسترسی داشته باشید.

 

قلعه پرتغالی ها

 

قلعه پرتغالی ها از دیدنی های قشم و هرمز است که در لیست مکان های طبیعی قرار نگرفته است؛ اما با این حال واقعا تماشایی است. ساخت این قلعه به زمان حضور پرتغالی ها در جزیره هرمز بازمی‌گردد. آنها برای ساخت قلعه از خاک سرخ جزیره استفاده کرده‌اند. علاوه بر این، پرتغالی ها در ساخت این قلعه از معماری ایرانی بهره برده‌اند.از جمله فضاهایی که در قلعه پرتغالی ها وجود دارد می‌توان به انبار تسلیحات، آب انبار و سالن‌های متعدد اشاره کرد.

قلعه پرتغالی ها در ساحل دریا ساخته شده است. پس از بیرون آمدن از قلعه با کمی دقت احتمالا می‌توانید پرندگان دریایی نظیر پلیکان و مرغ ماهیخوار را در این ساحل ببینید.

 

دره سکوت و الهه نمک

 

دره سکوت آرام‌ترین قسمت جزیره هرمز است. این دره به علت داشتن مقدار زیادی نمک، توانایی جذب نیروهای منفی و خنثی کردن بازتاب صدا را دارد؛ نام دره سکوت را به همین دلیل برایش انتخاب کرده‌اند. از آن‌ جایی که در گذشته مردم محلی با ضربه‌های تبر از دل تپه‌ها و کوه‌های دره سنگ‌ نمک استخراج می‌کردند، به آن «تبرزن» هم می‌گویند. الهه نمک که در انتهای دره قرار گرفته یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی هرمز است. صخره‌ای شکل گرفته از نمک که بازدیدکنندگان در همان نگاه اول محو زیبایی‌اش می‌شوند. برای نزدیک شدن به الهه نمک باید کفش‌هایتان را دربیاورید. در نظر داشته باشید که ساختار آن سست و توخالی است. افتادن شما در دل یکی از این حفره‌ها سبب آسیب دیدنتان می‌شود.

 

بزرگترین فرش خاکی جهان

 

بزرگ‌ترین فرش خاکی جهان بر تن یکی از ساحل‌های جزیره هرمز نقاشی شده است، آن هم با خاک رنگی جزیره! این فرش با طرح‌ها و نمادهایی از افسانه‌های محلی، قایق‌های ماهی‌گیری و حیواناتی مانند لاکپشت و آهو، با استفاده از ۱۸ رنگ مختلف، توسط تیم هنرمند آقای مهدی درویشی و با کمک افراد بومی نقاشی شده است. هر سال بیست و هشتم اسفند ماه در کنار این فرش مراسم باشکوهی به مناسبت نوروز برگزار می‌شود.

 

دره رنگین کمان

 

دره رنگین‌کمان یکی از بخش‌هایی است که بیشترین رنگ‌های جزیره هرمز را به خود اختصاص داده است و در جنوب غربی آن قرار دارد. این دره از بخش‌ها و کوه‌هایی به رنگ‌های مختلف زرد، سفید، قرمز و… تشکیل می‌شود که تلفیق این خاک‌های رنگی در کنار یکدیگر صحنه فوق‌العاده زیبایی را به‌وجود آورده است. در این دره یک سنگ بزرگ وجود دارد که مشابه دو دست رو به آسمان است، به‌گونه‌ای که هنگام وقوع باران آب از بین دو دست وارد گودال زیر سنگ می‌شود و تا مدت‌ها باقی می‌ماند.

 

دره مجسمه‌‌ها

 

شما در دره مجسمه ها، مجسمه واقعی نمیبینید و باید گفت که برای دیدن مجسمه‌های این دره شما باید قوه تخیل قوی داشته باشید. دیواره‌های این دره زیبا نمایشگاهی از آثار هنری طبیعی است که هر بیننده‌‍ای را محو تماشای خود خواهد کرد. عکسهای جزیره هرمز که میبینید نمیتواند گویایی زیبایی و عجیب بودن این منطقه بکر و بسیار زیبا باشند. مسیر این دره طولانی نیست، ولی از آنجایی که جزئیات بسیار زیبایی دارد ممکن است که ساعت‌ها از شما زمان بگیرد. در ضمن در پایان این دره شما به یک پرتگاه زیبا با ارتفاع 40 متر میرسید و منظره زیبای خلیج فارس را می‌بینید و این پایان مقصد شما خواهد بود.

 

معدن خاک سرخ

 

معدن خاک سرخ هرمز دارای یکی از بهترین خاک‌های سرخ جهان است. این خاک در صنایع مختلفی نظیر رنگ سازی، صنایع شیشه‌سازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به غیر از معدن خاک سرخ، ساحل سرخ هرمز بسیار دیدنی و زیباست. در این ساحل خاک و سنگ‌ها همه سرخ هستند. البته حواستان باشد روی این ساحل نشینید که لباستان حسابی رنگی می‌شود. از ساحل سرخ کمی آن طرف‌تر بروید، به ساحل نقره‌ای می‌رسید. خاک این ساحل نقره‌ای و درخشان است.

 

غذاهای محلی جزیره هرمز

 

اگر به هرمز رفتید، حتما از اهالی آنجا سراغ نان‌های محلی نظیر تموشی و بالاتابه را بگیرید که از خوراکی‌های صبحانه در هرمز هستند.

قلیه ماهی هم از غذاهای پرطرفدار آنجاست که می توانید آن را با ماهی‌ای که خودتان صید کردید میل کنید.

 انواع غذا‌های دریایی نظیر ماهی و میگو،‌ خرچنگ و صدف، کلمبا و پودینی در جزیره هرمز یافت می‌شود.

 خوردن این غذاها به ویژه در هرمز که این آبزیان تازه هستند و ادویه‌های جنوبی و ویژه جزیره هم طعم دیگری به آن‌ها می‌دهند، تجربه منحصربه‌فردی است.

 

بازار جزیره هرمز

 

در ابتدای ورودی قلعه پرتغالی‌ها، بازار‌چه سنتی جزیره هرمز قرار دارد که بانوان هنرمند هرمز با هنرنمایی هر چه تمام‌تر از آنچه که دریا به آن‌ها هدیه داده، دست‌سازه‌هایی درست کرده‌اند دلربا و چشم‌نواز از مروارید و صدف.

 زیورآلات دست‌ساز از صدف و سنگ‌ها، لباس‌های سنتی و شلوار‌هایی رنگارنگ، نقاب‌ها و پارچه‌های سوزن‌دوزی شده تنها بخشی از صنایع دستی خاصی است که در هرمز پیدا می‌شود.

البته در کنار این‌ها چیزی که بیشتر از همه توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند، خاک‌های رنگی هرمز در شیشه‌هاست. این‌ شیشه‌ها در عین زیبایی، موجب آسیب رساندن به محیط زیست و تشویق مردم بومی به برداشت خاک‌ها می‌شود. بهتر است به جای خرید خاک در شیشه، چیزهایی را به یادگار بیاورید که ساخته دست انسان باشد و به طبیعت آسیبی نرساند.

 

منابع :مجلات اینترنتی سفرزون مگ،بیتوته، سلطان سفر

مرتبط:

معرفی جاذبه های گردشگری اندیمشک