معرفی جاذبه های گردشگری زاهدان

معرفی جاذبه های گردشگری زاهدان

  • مجله چتراتا
172

شهرستان زاهدان با وسعت 36581 کیلو متر مربع دارای سه شهر زاهدان(به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان) سرجنگل و نصرت آباد می باشد . همچنین موقعیت جغرافیایی این شهرستان به همراه سه بخش مرکزی، نصرت آباد _ کورین _ 8دهستان و 1012 رو ستا در شمال استان قرار دارد که از شمال به شهرستان زابل و کویر لوت از شرق به شهرستان میرجاوه و کشور پاکستان از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می شود .


در این مقاله قصد داریم شما را با زاهدان و جاذبه های گردشگری آن بیشتر آشنا کنیم ، پس با چترآتا همراه باشید تا در مورد این شهرستان و جاذبه هایش بیشتر بدانید .

 

معرفی زاهدان

 

شهرستان زاهدان با وسعت 36581 کیلو متر مربع دارای سه شهر زاهدان(به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان) سرجنگل و نصرت آباد می باشد . همچنین موقعیت جغرافیایی این شهرستان به همراه سه بخش مرکزی، نصرت آباد _ کورین _ 8دهستان و 1012 رو ستا در شمال استان قرار دارد که از شمال به شهرستان زابل و کویر لوت از شرق به شهرستان میرجاوه و کشور پاکستان  از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می شود .

جمعیت شهرستان زاهدان تا پایان سال 84 (675282) نفر بوده و اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت هایی که در آن ساکن شده اند از نژاد آریایی هستند و به زبان ها و گویش های فارسی _ سیستانی _ بلوچی _ کرمانی _یزدی و خراسانی سخن می گویند. مسافت زاهدان تا تهران 1494 کیلو متر است و از سطح دریا 1385 متر ارتفاع دارد.

هوای زاهدان گرم و خشک بوده و در روزهای تابستان  هوا بسیار گرم و در شب ها حرارت به نحو محسوسی کاهش می یابد. بادهایی که به طرف زاهدان به حرکت در می آیند از طرف جنوب غربی به شمال شرقی است و بادهای 120روزه سیستان نیز به طور غیر مستقیم در کاهش دمای شهر زاهدان تاثیر دارند. به ندرت در این شهر برف می بارد. شهر زاهدان دارای موقعیت ممتاز جغرافیایی است و در مسیر تردد بین المللی پاکستان و هندوستان _خراسان و کرمان قرار دارد.

مهمترین محصولات کشاورزی زاهدان گندم، جو، نباتات، علوفه، ذرت دانه ای و علوفه ای، سبزیجات و محصولات جالیزی و باغی می باشد .

به زاهدان در قدیم دزد اب می گفتند .این شهر که کوه ها ان را احاطه کرده اند قدمتی 85ساله بیشتر ندارد. سال خورده گان، دزداب را به خوبی می شناسند که در برخی نقاط اب به صورت چشمه بیرون امده و در قدری انسوتر در زمین فرو رفته و به همین دلیل دزداب خوانده شده است.

در گذشته ای دور زندگی در این منطقه در درون قلعه ای کوچک در کوه های شمال شهر زاهدان جریان داشته و مردم در حوالی قلعه به کار کشاوری و تجارت مشغول بوده اند و از این طرق امرار معاش می کردند. کار گران راه آهن یعنی هندی ها اولین پایه گذاران شهر در این منطقه بوده اند. معماری خاص هندی از این طریق وارد ایران شد.

 

جاذبه های گردشگری زاهدان

 

تالاب هامون

 

در استان سیستان و بلوچستان به کشور افغانستان تالاب فصلی هامون پوزک قرار دارد که مساحت آن حدود 1600 کیلومتر مربع می باشد که از این مساحت 350 کیلومتر مربع داخل کشور ایران و مابقی به کشور افغانستان تعلق دارد این تالاب فقط قسمتی از تالاب بزرگ هامون که از سه تالاب تشکیل شده مب باشد و به هم متصل هستند تا در زمان ترسالی تالاب بزرگ هامون را تشکیل دهند.

نام های دو هامون دیگر به ترتیب هامون کوه خواجه یا سنگول و هامون صابری که در خاک ایران قرار دارند. شروع هامون در افغانستان همان هامون پوزک است که بعد از آبگیری کامل هامون صابری می پوشاند.

 

موزه پست و ارتباطات

 

در طول هشت دهه این اثر ارزشمند در کارنامه فعالیت های خود بسیار ممتاز بوده و فعالیت های متعدد و چشمگیری داشته است و در سال 1311 شمسی برابر کتیبه سردر آن به عنوان اداره ایالتی پست و تلگراف سیستان و بلوچستان بنا شده است.

مصالح عمده ای که در ساخت این بنا به کار برده شده است آجر در نما و خشت خام در جرزها که برگرفته از شیوه معماری بومی کویری می باشد این بنا نخست متشکل از مجموعه وسیعی بود که متاسفانه تخریب شده و تغییر کاربری داده است.

 

روستای لادیز

 

در دل کوه روستای لادیز از توابع شهرستان زاهدان و در صد کیلومتری آن غار طبیعی لادیز قرار دارد که در طول سال از اطراف و سقف آن قطرات درشتی از آب جاری می باشد و این قطرات در کف این غار جریان دائمی آب را ایجاد کرده است صدای این قطرات آب در غار حسی وصف ناپذیر و شگفت انگیز تن و روح هر شنونده ای را آرام می کند ناگفته نماند در فاصله نزدیکی از این غار نیز آبشار لادیز خودنمایی می کند.

آب و هوای روستا در فصول زمستان ، پاییز و اوایل بهار بسیار دلپذیر و مطبوع و در فصل تابستان بسیار گرم است رودخانه لادیز از شمال روستا عبور می کند. قدمت این روستا زیاد نیست چرا که این روزها از ییلاق های عشایر بلوچ بوده که طی سالها تبدیل به سکونتگاه دائمی آنها شده است.

چشم انداز های جذاب و بدیع اماکن طبیعی و تاریخی در نتیجه همجواری روستای لادیز با کوه تفتان می باشد و کوهنوردان بسیاری همه ساله برای صعود به بام جنوب شرق کشور راهی منطقه می شود.

 

موزه منطقه ای جنوب شرق ایران

 

یکی از تاریخی ترین و بزرگترین موزه های فرهنگی و هنری منطقه ای در جنوب شرق ایران موزه زاهدان می باشد یکی از بهترین مکان های دیدنی زاهدان به شمار می رود و در خیابان مطهری شهرستان واقع شده است در این موزه دیدنی پوشش محلی استان ، آثار باستانی استان و گونه های جانوران و غذاهای محلی استان در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

مسجد مکی

 

مسجد مکی یکی از زیباترین مساجد کشور می باشد که در زاهدان، خیابان خیام واقع شده است، این مسجد یکی از بزرگترین مدرسه علوم دینی اهل سنت ایران نیز می باشد.قدمت ساخت این مسجد به سال 1349 بازمی گردد و در این سال ها توسط مردم ترمیم و بازسازی شده است.

 

مسجد زرنج

 

مساجدی در دوره اسلامی وجود داشته اند که محلی برای تعلیم علوم ادبی و دینی مردم بودند که مورخان طبق آن مساجدی را نام بردند به عنوان مثال عبدالرحمان بن سمره یکی از حاکمان عرب اقدام به ساخت مسجد آدینه کرد که عالم معروف دینی سده اول و دوم، حسن بصری مدتی سرگرم تعلیم و تدریس مسائل دینی بود.

محل قرارگیری مسجد زرنج زاهدان در روبروی زندان شهر زرنج است. در توصیف زرنج مقدسی می گوید:«مسجد جامع در آن است و زندان برابر آن، شگفت انگیز ساخته شده است که دو آتشگاه (مناره) دارد، یکی کهن و دیگری را با مس پوشیده است و آن را یعقوب لیث ساخته است.»

 

مسجد شاه علی

 

در سال 847 هجری به دستور ملک شمس الدین علی این مسجد بنا شد و آنچه که به رغبت و رضا به زیارتگاه اهدا شد دو لوح حکاکی شده جالبی می باشد که متعلق به اواسط قرن نهم هجری است.

بر اساس ترجمه یکی از کارشناسان معروف موزه ایتالیا آقای «آ.ج.ایلس» یکی از این دو لوح نشان می دهد که این بنا توسط شخصی از خاندان او ملوک سیستان به اسم شاه علی احداث شده و لوح دیگر یادبود وفات سرکرده شاخه کوچکی از خاندان ملوک سیستان امیر غیاث الدین محمد کیانی بود.

 

منابع : فرمانداری زاهدان ، مجله نمناک ، مجله جاذبه ها ، ایسنا

مرتبط:

مکان های گردشگری دورود لرستان