معروفترین خیابان ها و محلات شیراز

معروفترین خیابان ها و محلات شیراز

  • مجله چتراتا
172

از بزرگترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران، شیراز است و اماکن و مراکز تاریخی و تفریحی بسیاری در آن وجود دارد. اما آیا سفر کردن را می‌شود تنها به بازدید از اماکن محدود کرد؟ یکی از لذت‌بخش‌ترین کارها پیاده روی و مشاهده خیابان‌های شهرها با معماری و طراحی‌های متفاوت است.


از بزرگترین و قدیمی‌ترین شهرهای ایران، شیراز است و اماکن و مراکز تاریخی و تفریحی بسیاری در آن وجود دارد. اما آیا سفر کردن را می‌شود تنها به بازدید از اماکن محدود کرد؟ یکی از لذت‌بخش‌ترین کارها پیاده روی و مشاهده خیابان‌های شهرها با معماری و طراحی‌های متفاوت است. برای رزرو و اجاره اقامتگاه در شیراز می‌توانید از طریق سایت چتراتا اقدام نمایید.

در این مقاله نیز به معرفی خیابان‌های معروف شهر شیراز می‌پردازیم تا شما هیچ‌یک از زیبایی‌های این شهر تاریخی را از دست ندهید. باچتراتا همراه باشید.

 

بلوار کریمخان زند

 

یکی از طولانی‌ترین بلوارهای شهر شیراز، بلوار کریمخان است. این خیابان از میدان نمازی آغاز می شود، از میدان امام حسین شیراز عبور می کند، به میدان شهدای شیراز می رسد و با گذشتن از یک زیرگذر طولانی به خیابان زند می رسد و تا انتهای بلوار زندیه ادامه پیدا می کند. بلوار کریم خان زند را می توان مهمترین و معروف ترین خیابان شیراز از جهت فعالیت های اقتصادی و تجاری دانست.

مراکز گردشگری بسیار متعددی در این بلوار واقع شده است که می‌توان به خانه زینت الملوک، باغ نارنجستان قوام، مجموعه زندیه و باغ فرزانه شیراز اشاره کرد. رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فالوده بستنی‌های بسیار زیادی نیز در این بلوار واقع شده است و آن را به محل مناسبی برای شکم‌گردی‌ها تبدیل کرده است.

 

خیابان ارم شیراز

 

خیابان های شیراز در فصل بهار و پاییز، بسیار زیبا است.خیابانی به اسم ارم از میدان ارم و بلوار دانشجو تا خیابان آزادی این شهر کشیده شده که لقب معروف‌ ترین خیابان شیراز را به خود اختصاص داده است.

این خیابان در فصل پاییز و بهار، فضایی احساسی و دلنشین دارد که زوج‌ های پیر و جوان، گردشگران و مسافران را به سوی خود می‌کشاند.

در این خیابان کافه و رستوران‌های زیادی قرار گرفته‌اند که زمان گذراندن در آن‌ها بسیار آرامش بخش است.باغ ارم و پارک آزادی نیز در این خیابان قرار گرفته و به زیبایی آن افزوده‌اند.

 

خیابان چمران شیراز

 

خیابان چمران نیز از خیابان‌های معروف شیراز است، خیابانی است بسیار طولانی که در آن تعداد زیادی کافی شاپ و رستوران قرار دارد. این خیابان جای مناسبی برای قدم زدن و تفریح در هر سنی است.

 


 بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسرخیابان داریوش شیراز

 

خیابون داریوش،یکی از خیابن‌های فرعی خیابان زند است، در شیراز بسیار معروف است. این خیابان مرکز لوازم صوتی و تصویری است و می‌توان هر وسیله‌ی الکتریکی را که مورد نیاز باشد از آنجا پیدا کرد.

 

محله آستانه

 

آستانه، یکی از محله های بسیار قدیمی شیراز است. این محله که از محله های خوب شیراز برای زندگی است، در مرکز شیراز قرار دارد و آرامگاه سید علاءالدین حسین فرزند موسی کاظم در آنجاست. این آرامگاه بعد از شاهچراغ مهم‌ترین زیارتگاه موجود در شیراز است.

 

محله ابیوردی

 

یکی از دیگر از محله های خوب شیراز، ابیوردی نام دارد که محله‌ای قدیمی است. نام ابیوردی از ابیورد خراسان یا باورد گرفته شده که پس از استیلای اعراب به ابیورد معروف شده است.

 

محله بقعه شاه داعی‌الله

 

محله شاه داعی نیز یکی از محله های خوب شیراز برای زندگی است. شاه داعی از عرفا و حکمای معروف شیراز بوده و علاوه بر اینکه شعر می‌گفته چیزی حدود ۳۵ جلد کتاب مختلف هم تألیف کرده ‌است. آرامگاه وی در ضلع جنوب شرقی گورستان معروف دارالسلام قرار دارد.

 

محله دروازه اصفهان

 

دروازه اصفهان نیز یکی از محله های خوب و قدیمی شهر شیراز است. این محله خود مجموعه‌ای از محله های درب شاهزاده، چپرخانه، محله ده‌بزرگی‌ها، بازارچه فیل و… است. قبلا در این محله اعیان و اشراف شیرازی زندگی می‌کردند و شغل بیشتر آن‌ها چوب‌فروشی بوده است. این محله که یکی از محله های خوب شیراز برای زندگی است، از ضلع غرب به محله موردستان و از ضلع شرق به خیابان شهناز متصل است.

 

محله سر باغ

 

، محله سر باغ نیز، یکی دیگر از محله‌های شیراز قدیم است. این محله در گذشته بسیار پررونق بوده‌ و در مجاورت باغی بزرگ قرار داشته‌است. در کنار این باغ، خانه‌هایی ساخته شده و در ادامه محله سرباغ به وجود آمده است.

 

محله سنگ سیاه

 

یکی از محله های خوب شیراز برای زندگی، محله سنگ سیاه است و از ادغام دو محله دیگر ایجاد شده است. این محله نام یکی از محله‌های شیراز قدیم است که با محله درب کازرون که خود محله‌ای جداگانه بوده ادغام شده و در نهایت محله جدید ایجاد شده، محله‌ سنگ سیاه گفته شده است.

 

محله‌ درب شاهزاده

 

از محله‌های شمالی شیراز که برای زندگی نیز بسیار مناسب است، محله درب شاهزاده است. دو محله‌ مستقل به نام‌های محله‌ شیادان و محله‌ موردستان وجود داشته است که خان زند دستور ادغام این دو را داده و محل جدید را محله‌ درب شاهزاده نامگذاری کرده است. گفته شده که علت این نام‌گذاری وجود قبر شاهزاده منصور در این محل بوده است.

 

محله قصردشت

 

یکی دیگر از محله‌های قدیمی و خوب شیراز برای زندگی، محله قصر دشت است. این محله در شمال غربی شیراز قرار گرفته و در قدیم به مسجد بردی هم مشهور بوده است. دلیل این نام‌گذاری در گذشته این بوده است که یک مسجد سنگی در این محله وجود داشته است.

 گفته شده که کتیبه‌های سنگی مسجد بردی هم اکنون در مسجد رئیس احمدی قصرالدشت وجود دارند. در گذشته این محله شربت خانه شیراز هم گفته شده و علت آن هم وجود باغ‌های میوه فراوان در این محله بوده است.

 

محله میدان شاه شیراز

 

محله میدان شاه شیراز، یکی دیگر از محله‌های قدیمی شیراز است که در شمال این شهر زیبا قرار دارد و از دوره صفویه تا قاجاریه، مجموعه‌های حکومتی در آن ساخته شده‌اند. علت نام‌گذاری این میدان مجاورت آن با محله باغ شاه بوده است

 

محله درب شیخ

 

محله درب شیخ که نام دیگر آن محله باغ است نیز از محله های خوب شیراز برای زندگی است که بخشی از محله بالا کفت شیراز است. آرامگاه روزبهان بقلی فسایی در این محله قرار دارد. این محله در مجاورت آرامگاه سید علاءالدین حسین، نارنجستان قوام و خانه زینت الملوک واقع شده است.

 

منابع: مجلات اینترنتی شیراز تریپ،بیتوته،زامیلا

مرتبط:

نقشه راه گردشگری سیاهکل