هشتم مارس، روز جهانی زن

هشتم مارس، روز جهانی زن

  • مجله چتراتا
172

همه ساله هشتم مارس، روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان گرامی داشته می شود. در حقیقت، این روز مجالی است برای نگاه کردن به گذشته در مسیر تلاش ها، منازعه ها و فعالیت های پیشین، و بیشتر برای نگریستن در راستای حرکت های پیش رو برای باز کردن راه در جهت شکوفایی استعدادها و فرصت هایی که در انتظار نسل آینده زنان است.


همه ساله هشتم مارس، روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان گرامی داشته می شود. در حقیقت، این روز مجالی است برای نگاه کردن به گذشته در مسیر تلاش ها، منازعه ها و فعالیت های پیشین، و بیشتر برای نگریستن در راستای حرکت های پیش رو برای باز کردن راه در جهت شکوفایی استعدادها و فرصت هایی که در انتظار نسل آینده زنان است.

 

تاریخچه شکل گیری روز جهانی زن

 

اگر بخواهیم نخستین مراسم روز زن را اعلام کنیم به ۲۸ فوریه سال ۱۹۰۹ در نیویورک  بر میگردد. این مراسم توسط حزب سوسیالیست آمریکا، برای یادبود اعتصاب «اتحادیه جهانی زنان کارگر صنایع پوشاک» در سال ۱۹۰۸ سازمان یافت. در ماه اوت ۱۹۱۰، کنفرانس جهانی زنان قبل از جلسه عمومی سوسیالیست‌های بین‌الملل دوم در کپنهاگ دانمارک برگزار شد.

در ۸ مارس ۱۹۱۴ در لندن راهپیمایی از میدان بو تا ترافالگار در حمایت از حق رای زنان برگزار شد. سیلویا پنکهرست در راه میدان ترافالگار برای سخنرانی، جلوی ایستگاه چارلز کراس دستگیر شد.

همچین در خاور دور پس از تأسیس جمهوری خلق چین در اول اکتبر ۱۹۴۹، در تاریخ ۲۳ دسامبر، شورای دولتی اعلام کرد که روز ۸ مارس مناسبتی رسمی است و به زنان در چین نصف روز مرخصی داده خواهد شد.

 

چرا 8 مارس روز جهانی زن است؟

 

در تاریخ یاد شده است که بعد از گذشت بیش از پنجاه سال، کاگران زن کارخانـۀ نساجی کتان در شهر نیویورک به منظور احیا خاطرۀ اعتصاب در این روز را که تبعیض،محرومیت وفشار کار و حقوق بسیار کم زنان را بیاد می آورد دست به اعتصاب زدند، صاحب این کارخانه به همراه نگهبانان بخاطر جلوگیری از همبستگی کارگران بخش های دیگر با اعتصاب گران و عدم سرایت آن به بخش های دیگر ، این زنان را در محل کارشان محبوس ساخت و بعدا به دلایل نامعلوم کارخانه آتش گرفت و فقط تعداد کمی از زنان توانستند از این حادثه نجات یابند و مابقی 129 تن از زنان کارگر در این آتش سوختند و به همین دلیل روز هشتم مارس بطور سنتی بنام روز مبارزه زنان علیه بی عدالتی و فشار علیه زنان در خاطره ها باقی ماند.

 


 بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسرتجلیل از روز جهانی زن

 

طی سالیان نزدیک، 8 مارس روز جهانی زن برای زنان، نه تنها در کشورهای توسعه یافته که در جوامع در حال توسعه نیز به صورت گسترده تری مطرح و ابعاد تازه ای به خود گرفته است. جنبش رو به رشد جهانی زنان، که با برگزاری چهار کنفرانس بین المللی زنان توسط سازمان ملل متحد جهان تعمیق یافته است، در تبدیل روز جهانی زن به صف آرایی و اعتراض در جهت دستیابی زنان به حقوق شان و مشارکت آنان در عرصه های سیاسی و اقتصادی یاری بسیار رسانده است.

همچنین، زنان جهان در روز جهانی زن تلاش کرده اند تا این روز را به فرصتی برای انعکاس پیشرفت ها و دستاوردهای به دست آمده، و کنش های شجاعانه و نیز عزم راسخ زنان عادی  تبدیل کرده و این دستاوردها را گرامی بدارند.

 

نقش سازمان ملل در ثبت روز جهانی زن

 

در واقع قطعنامه سازمان ملل متحد که در سال 1945 امضا شد، نخستین توافقنامه ای بود که اصل برابری زن و مرد را تصریح کرد. از آن زمان تاکنون، این قطعنامه بین المللی که منجر به ارائه استراتژی ها، استانداردها، برنامه ها و اهداف مختلف از سوی سازمان ملل شده، در پیشرفت موقعیت و وضعیت زنان در سرتاسر جهان موثر بوده است.

پس از سال ها از آن تاریخ، سازمان ملل متحد و آژانس های تخصصی اش مشارکت زنان را به عنوان شرکا برابر با مردان در دستیابی به پرورش، صلح، امنیت، و احترام کامل برای حقوق بشر مداوم، ترفیع داده اند. قدرت و اختیار زنان، نشان از چهره آشکار تلاش های سازمان ملل متحد با نظارت و تصحیح چالش های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در سراسر جهان دارد.

 

جایگاه زنان اما همچنان روی خط نزول

 

از نظر شورای حقوق بشر سازمان ملل،کشورهای دنیا با وجود پیشرفت در قوانین، اما همچنان برای ایجاد قوانین برای مبارزه ضد خشونت علیه زنان و اجرای آن مشکل  دارند.

در مقابل، ارگانهای دفاع از حقوق بشر برای جلوگیری از سواستفاده از زنان و خشونت ضد آنها  بر لزوم آموزش به ویژه برای مردان و پسران تاکید کرده اند.شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از مردان خواست تا نگرش خود را درباره این که اگر زنان به حقی دست یابند، مردان همان حق را از دست خواهند داد، تغییر دهند.دلوفر گفت، انتقال چنین افکار با ارزشی باید برای نهادینه شدن در جامعه از طریق مدارس صورت بگیرد.نیاز آگاه سازی مردان درباره این مساله در حالی است که قربانی خشونت شدن یک سوم زنان در جهان رقم غیرقابل تصوری است.

منابع: مجلات اینترنتی بیتوته،سلامت،فانزی

مرتبط:

بهترین محله های شهر اصفهان برای اقامت