آشنایی با روستای پلکانی پالنگان کردستان

آشنایی با روستای پلکانی پالنگان کردستان

  • مجله چتراتا
172

پالنگان روستایی زیبا در استان کردستان از غرب کشور ایران با طبیعتی بکر مانند نگینی بر کوه های منطقه ی ژاورود این استان می درخشد. این نگین درخشنده با عبور رودخانه ای به نام تنگی ور از وسط آن به دو نیم تقسیم شده است.


پالنگان روستایی زیبا در استان کردستان از غرب کشور ایران با طبیعتی بکر مانند نگینی بر کوه های منطقه ی ژاورود این استان می درخشد. این نگین درخشنده با عبور رودخانه ای به نام تنگی ور از وسط آن به دو نیم تقسیم شده است.

جذابیت اصلی این روستا به معماری پلکانی آن میباشد. همچنین دشت های گل لاله همچون یاقوت هایی سرخ رنگ در نزدیکی پالنگان هر بیننده ای را به وجد می آورد.

در ادامه چتراتا  را همراهی کنید تا با روستای پالنگان بیشتر آشنا شویم.

 

تاریخچه روستای پالنگان

 

تاریخ دقیق ظهور پالنگان نامشخص است اما مکان فعلی 500 سال پیش ساخته شده است. ویرانه های دهکده قبلی در فاصله 2 کیلومتری واقع شده اند.

همچنین قطعه ای از یک دروازه باستانی توسط باستان شناسان در نزدیکی روستا کشف شد. کتیبه ای باستانی که تا امروز ترجمه نشده است. چندین پل ویران شده در رودخانه وجود دارد که بهترین آنها از دوران صفویه حفظ شده است. قدیمی ترین آنها حداقل 1000 سال تخمین زده می شود.

 علاوه بر این، این دهکده حاوی یک قبرستان بسیار قدیمی است که دارای قبرهایی است که به خط کوفی نوشته شده اند . اینها همه نشانه هایی از قدمت روستای زیبای پالنگان می باشد.

 

پالنگان به چه معناست؟

 

شاید با شنیدن نام پالنگان، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد پلنگ است؛ بله درست حدس زدید! زیرا نام این روستا با پلنگ ارتباط دارد. گفته می‌شود که در گذشته در کوه‌های این منطقه پلنگ زندگی می‌کرده است و به همین علت مردمان محلی به آن «پلنگان» می‌گویند که به «پالنگان» بیشتر شناخته می‌شود. «پال» در زبان کردی به معنی تکیه گاه است.

  


 بیشتر بخوانید :

-  اجاره ویلا شمال

-  اجاره ویلا

-  اجاره ویلا در رامسرمعماری روستای پالنگان

 

روستاهای پلکانی همواره معماری منحصر بفردی دارند که سادگی و صمیمیت خانواده های روستایی را به نمایش می گذارند و میراثی به جای مانده از گذشتگان ایرانی اند. خیلی از ما ماسوله در نظرمان معروف ترین روستای پلکانی ایران است اما خبر خوب این است که این فقط ماسوله نیست که چنین معماری باشکوهی را برایمان به یادگار گذاشته است. در استان کردستان روستاهای پلکانی زیادی هست،  در اینجا مجاورت در کنار زاگرس موقعیتی را پدید آورده که خانه ها به صورت طبقه طبقه ایجاد شوند. صمیمیت میان مردم این ناحیه در حدی است که با اینکه حیاط خانه بالایی پشت بام خانه پایینی ست اما سالیان سال است که آن ها بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی می کنند.

 

موقعیت مکانی روستای پالنگان

 

روستای پالنگان در ۵۷ کیلومتری شهرستان کامیاران در استان کردستان قرار دارد. با دیدن خانه های قدیمی و باغ های شکوهمند این روستا می توان حدس زد که شالوده اش در دوره سامانی پی ریزی شده است.

قبرستان قدیمی روستای پالنگان با سنگ قبرهایی به خط کوفی که به قرن های هفتم یا هشتم هجری مربوط هستند و همچنین قلعه ای باستانی با بقایای آتشکده ها هم قدمت طولانی روستا را نشانمان می دهند.

همچنین در دل روستا رودی به نام تنگی ور در جریان هست که آب گوارا و خوش طعمش زبانزد خاص و عام است، آبی که از چندین چشمه اطراف تامین شده است. جمعیت این روستا حدود ۱۰۰۰ نفر می باشد.

 

محصولات کشاورزی پالنگان

 

در پالنگان، باغداران و کشاورزان محصولاتی مثل گندم، جو، زنجیر، زردآلو، هلو، انار و محصولات لبنی را عرضه می کنند و علاوه بر این دستی هم در کارهایی مثل تولید عسل، گیوه بافی و جیاجیم بافی دارند.

 

جاذبه های طبیعی و تاریخی روستای پالنگان

 

این روستا بخاطر موقعیت مکانی خاص، دارای چشم انداز های طبیعی و جاذبه های زیبایی بوده و به جذابیت های این روستا افزوده است. باغ های زیبایی که در بخش غربی روستا وجود دارد، جلوه خاصی به این منطقه بخشیده و چشم اندازی سرسبز را به نمایش گذاشته است

همچنین در روستای پالنگان، چشمه های جوشانی در دره تنگیور وجود دارد که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان وجود دارند و سبب جاری شدن آب زلال از قلب زمین در رودخانه  تنگی ور می شوند.

قلعه پالنگان نیز در فاصله ۸۰۰ متری از جنوب شرقی این روستا قرار دارد. این قلعه در بالای کوه و در کنار روستا قرار دارد و تاریخ روستا را برای بازدیدکنندگان به تصویر می کشد.

 در کنار قلعه پالنگان، بقایای مساجد، منازل قدیمی و گورستان تاریخی از جمله جاذبه های تاریخی روستای پالنگان بشمار آمده و حرف هایی برای گفتن دارند و علاقه مندان را به سوی خود جلب می کنند.

 

بهترین زمان سفر به روستای پالنگان

 

فصل‌های بهار و تابستان بهترین زمان رفتن به پالنگان و تماشای طبیعت زیبای آن است. در این هنگامه همه چی دست در دست هم داده‌اند تا با دیدنشان محو زیبایی‌ها و مناظر چشم‌نواز شوید. دشت گل‌های لاله در نزدیکی پالنگان، آبشارهای خروشان، رودهای پر آب، زمین‌ها و باغ‌های سرسبز میزبان شما در سفر به پالنگان هستند.

 

منابع: مجلات اینترنتی بیتوته، لست سکند

مرتبط:

معرفی مراکز تفریحی و سرگرمی کیش